Nechce se léčit! Co teď?

ambulancePřed časem mi přišel od jedné paní e-mail s prosbou o pomoc. Má dospělého syna, který se náhle začal měnit před očima. Začal být agresivní, uráží ostatní, straní se lidem a pravděpodobně bere drogy. Paní už je z jeho chování zoufalá a neví co dělat. 

Článek bude stručný, protože moc šancí něco s tím udělat, není.

Tak tedy v případě, že člověk, u kterého máte podezření na nějakou duševní nemoc, nebo se již s něčím léčil a došlo v jeho stavu k takovému zhoršení, že ohrožuje svůj nebo něčí život, pak je možná i hospitalizace proti jeho vůli. U člověka, kterého máte rádi, je to pochopitelně bolestné, ale přínosné. To nejjednodušší, co můžete, je zavolat zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155. To celé platí pro případ, kdy dotyčný nechce za žádnou cenu spolupracovat a je sám sobě nebo okolí nebezpečný.

Pokud je jeho chování „podivné“ např. mluví na „nikoho“, zároveň nikoho neohrožuje a nelze jej přesvědčováním dostat k lékaři, i tak lze zkusit zavolat zdravotnickou záchrannou službu. Je možné, že nemocnému člověku pomůžou, ale pokud nebude chtít od lékařů pomoci, pak jsou Vaše možnosti omezené nebo prakticky žádné.

Pro obyvatele Prahy a nejbližšího okolí je ještě jedna možnost. Můžete kontaktovat Denní psychoterapeutické sanatorium Ondřejov. Pro tyto případy mají vyškolený tým. Více informací se dočtete na jejich stránkách zde.

To, že více nezmůžete, je smutný fakt daný zákonem. V podstatě do chvíle, než začne jedinec ohrožovat život svůj, nebo někoho dalšího, nemůže nikdo daného člověka donutit k léčbě. Je to daň za svobodu a ochrana proti zneužití psychiatrie. Mohlo by totiž v opačném případě dojít k situaci, že by se rodinní příslušníci vzájemně začali posílat k psychiatrovi.

1 komentář u „Nechce se léčit! Co teď?“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *