Těhotenství a bipolární porucha

těhotenství bipolární poruchaČastá a s obavami kladená otázka: můžu mít dítě, když trpím bipolární poruchou? Určitě můžete a nemoc není překážkou v tom stát se matkou či otcem. Pro ženy jiný stav skýtá nemalá rizika, ale pokud se nepodcení příprava, dá se projít trnitou cestou snáze. Riziko je, že váš potomek může zdědit predispozice k této nemoci. Jestliže se uvádí, že dědičnost je v tomto směru 10-15% v případě výskytu nemoci u jednoho z rodičů, znamená to, že potomkovi se nemoc na 85-90% vyhne.

Pokud svoje těhotenství plánujete, je dobré situaci konzultovat s Vaším psychiatrem. Je-li váš stav dlouhodobě stabilizovaný, přichází v úvahu dočasné a pozvolné vysazení léků, rychlé vysazení může s větší pravděpodobností vrátit vaše obtíže. U některých léků používaných k léčbě maniodepresivní psychózy je zvýšené riziko negativního ovlivnění vývoje plodu. Pokud je váš stav méně stabilizovaný, může po dohodě psychiatrem dojít k výměně léků, které na vývoj plodu nebudou mít vliv a užívat je v co nejmenších možných dávkách alespoň pro první trimestr.

 

  • Těhotenství trvá obvykle 9 měsíců, to ví asi každý. Je to poměrně dlouhá doba během, které se může rozvinout plně rozvinutá mánie i deprese. Obě epizody znamenají pro plod výrazná nebezpečí z důvodů chování nastávající matky, jedná se například o omezení příjmu potravy, riskantní chování, nadměrné užívání návykových látek, atd. Epizody mohou být v těhotenství silnější, než je pro vás obvyklé.
  • Pokud se vaše obtíže během těhotenství vrátí, je přínosné vrátit se k léčbě farmakoterapií, už pro výše zmíněná rizika. V průběhu těhotenství je možné přistoupit také k elektrokonvulzivní terapii. Elektrokonvulzivní terapie je šetrná, rychlá, účinná a především neovlivňuje vývoj plodu v těhotenství.
  • Po vysazení léků je dobré navštěvovat psychoterapeuta jako alespoň částečnou prevenci vzniku další epizody, nebo jako záchrannou brzdu při jejím vzniku.
  • Snažte se složit komunikační trojúhelník mezi vámi, psychiatrem a gynekologem či porodníkem.
  • V případě, že užíváte, nebo opět začnete užívat léky, měla byste o tom ihned informovat svého gynekologa, jak je již psáno výše. Některé léky totiž mohou ovlivnit vývoj plodu. Z tohoto důvodu se provádí v období 16. – 18. týdne těhotenství ultrazvukové vyšetření, k zachycení případných odchylek při vývoji plodu.

Po porodu

Šestinedělí je nejrizikovější období. Důvodem rizikovosti tohoto období je mnoho změn v životě a těle matky. Tělo matky prochází velkými hormonálními změnami a také se mění denní rytmus (noční péče o dítě). Dále se riziko vzniku poporodní epizody zvyšuje, jestliže žena prošla poporodní epizodou při předchozím těhotenství.

Důležité

  • Pacientka i příbuzní by měli být v kontaktu s psychiatrem, a pokud by se projevila ataka nemoci ihned jej kontaktovat.
  • Někdy se po porodu objeví psychotické příznaky, které ve výjimečných případech mohou vést až k ohrožení života dítěte. V tomto případě je důležité kontaktovat psychiatra okamžitě. Není-li ambulantní psychiatr dostupný, navštivte jakékoliv psychiatrické oddělení, kde mají službu lékaři nepřetržitě.
  • Je-li riziko vzniku poporodní epizody příliš vysoké, doporučuje se ihned zahájit profylaktickou léčbu. Léky se v různých měrách sice dostávají do mléka, ale jsou některé situace, kdy ženy kojí i při užívání léků, ač se to všeobecně nedoporučuje. O tomto postupu je dobré se poradit s pediatrem i psychiatrem.
  • Depresivní epizody po porodu nejčastěji souvisí s obavami o zdraví dítěte nebo strachu, zdali se o něj matka dokáže postarat.
  • U mužů trpících bipolární poruchou může též dojít po porodu k dočasnému zhoršení psychického stavu. Stejně jako u ženy jsou nejčastější obavy o zdraví dítěte, a jestli se dokáže muž o dítě a rodinu postarat.

Shrnuto podtrženo

Velmi důležité je plánovat těhotenství na dobu, kdy váš stav bude stabilní a spolupracovat co nejvíce s gynekologem i psychiatrem. Je to ten nejlepší způsob, jak projít těhotenstvím v bezpečí pro vás i vaše dítě.

Za sebe Vám přeji, ať je v těhotenství i období po něm vše, jak má být.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *