Invalidní důchod a posudková komise

Obrázek penězZnačná část lidí s bipolární poruchou pobírá invalidní důchod. Buď v prvním stupni, druhém, či třetím, a to podle závažnosti duševního onemocnění a bohužel také z nemalé části podle toho, jak se posudkové komisi líbí „slohová práce“ lékaře o Vašem zdravotním stavu. Úkolem posudkové komise je zjistit, o kolik procent klesla vaše pracovní schopnost. Je pravda, že u duševních onemocnění se tato hranice vypočítává určitě hůře, než když přijdete o některou z končetin.

Věci, které komisi zajímají, ať už je to někde psáno nebo ne, jsou především fakta z lékařské zprávy. Určitě je to diagnóza, počet hospitalizací, jaký je Váš aktuální stav, jakou máte prognózu do budoucna, nebo jaké léky berete. Z ostatních zdrojů je zajímá, jestli jste pracovali, jak často jste byli na neschopence a zda aktuálně pracujete. Při opětovném posouzení se u komise probírá, i kde aktuálně pracujete, zda v chráněné dílně nebo běžném zaměstnání, a jaké je vaše pracovní vytížení přepočteno na hodiny týdně. Někdy se stane, že Vás posudkový lékař odešle na další vyšetření například k psychologovi, aby si ověřil informace z lékařské zprávy nebo jich získal více.

Často se setkávám s obavou, že při datu návštěvy posudkové komise budou posuzovaného ještě nějak zkoumat a snad s ním i jednat a rozhodovat se jaký stupeň mu posuzující lékař udělí. Není tomu tak. V době návštěvy v podstatě dostanete do ruky už jen vyrozumění, jak lékař rozhodl a jaký stupeň Vám byl přiznán. Všechny podklady již lékař pro rozhodnutí měl. Přiznání důchodu platí od data, kdy lékař vyhotovil lékařskou zprávu.

Důchod se vyplácí dopředu, nikoliv zpětně, ale pokud vám je přiznán poprvé, tak si rozhodně 2-3 měsíce počkáte, než Vám dorazí záloha na důchod ve výši důchodu a následně důchod za 2-3 předchozí měsíce (od data vystavení lékařské zprávy). Dále Vám již bude chodit důchod pravidelně každý měsíc.

Jak se o důchod žádá?

Důchod Vám buď doporučí Váš ošetřující psychiatr, nebo se ho sami na toto téma zeptejte. Pokud Vás v tomto směru podpoří, požádejte ho o napsání lékařské zprávy pro posudkovou komisi. Vy se vydáte na okresní zprávu sociálního zabezpečení (OSSZ) pro formuláře na žádost o důchod. Formuláře, které jsou určeny pro vyplnění Vámi vyplníte. Všechny, včetně Vámi vyplněných formulářů, předáte se zprávou od psychiatra svému obvodnímu lékaři. Obvodní lékař zbytek formulářů vyplní. Teď už zbývá jen čekat na obálku ve schránce s datem, kdy si máte pro rozhodnutí o invalidním důchodu přijít.

Pokud jste s verdiktem posudkové komise nespokojeni, dejte najevo, že se odvoláte a odvolejte se.

Kromě finančního přínosu důchodu, se pro Vás vytvořila možnost být zaměstnán/a v chráněných dílnách. Chráněné dílny jsou ze značné části dotované státem a počítá se s tím, že má člověk nějaký handicap, zaměstnanci nebývají tolik tlačeni k výkonu, na druhou stranu mzda bývá často minimální stanovená zákonem. Pro invalidní důchodce bývají občas i nějaké akce např. České dráhy nabízí roční 50% slevu na jízdné, za cca. 500 Kč oproti 1500 Kč (určeno pro inv. d. v III. stupni). Mnohem častěji však bývají slevy určené osobám s kartičkou ZTP (zdravotně tělesně postižený) a to se nás netýká.

Na druhou stranu Vám může přitížit při hledání běžného zaměstnání informace, kterou Váš obvodní lékař získal prostřednictvím zprávy pro posudkovou komisi. Dovolím si uvést kratší příklad pro jednodušší pochopení podstaty.

Příklad: Vy si najdete nové zaměstnání, které by Vám mohlo vyhovovat např. práce skladníka. Nikomu nikde nemusíte říkat, že pobíráte invalidní důchod. U pohovoru jste uspěli, ale firma Vás ještě jako každého pošle k závodnímu lékaři. Váš obvodní lékař Vám udělá výpis z karty. S tím se dostavíte k závodnímu lékaři. Závodní lékař uvidí diagnózu bipolární porucha. I když byste běžně noční nedělali, firma chce po lékaři zprávu, zda je možná u Vás práce v noci v případě potřeby (např. přijel pozdě kamion). Lékař napíše, že nikoliv a vy jste pravděpodobně bez místa.

Rád bych napsal, jaké nástrahy čítá III. stupeň invalidního důchodu, ale asi nejlepší bude také příklad ze života.

 Pracoval jsem od roku 2006 jako IT technik.  Ve firmě, kam jsem denně dojížděl 70 km. Po dvou letech mi propukla nemoc a marodil jsem ¾ roku. Z práce jsem po neschopence odešel, protože už bych jí nezvládl. Našel jsem si jednodušší práci skladníka u nás ve městě, ale problémy se stále vracely. Minimálně 4 měsíce v roce jsem byl na nemocenské a z nemocenské se žít nedalo. Po dohodě s lékařem jsem zažádal o invalidní důchod. U komise pro mě měli přichystaný III. stupeň. Odmítl jsem ho a poprosil o druhý, protože jsem si přál v těch chvílích, kdy to šlo, normálně pracovat. Během roku jsem přišel kvůli marodění o práci a u přezkoumání už bez dohadování přijal stupeň třetí s tím, že už nebudu nikde pracovat. Důchod mám relativně velký, ale i tak bych si rád svůj příjem nějak ovlivnil v období, kdy můžu normálně fungovat. V podstatě jde o peníze až v druhé řadě, protože mi jde o to dělat něco, co má smysl a být za to aspoň trošičku odměněn.

Posudkový lékař Vám sice nemůže zakázat pracovat, ale buďte si jisti, že i pokud si někde vyděláte, při třetím stupni 500 Kč bude se na to při přezkoumávání ostře nahlížet. Ve zprávě od posudkové komise je u třetího stupně napsáno „Je/není schopen výdělečné činnosti (ani) za zvláště výjimečných podmínek“ Pokud vaše věta začíná „není“, dejte si obzvláště pozor.

Při žádosti o důchod je potřeba si uvědomit, že pokud Vám přidělí třetí stupeň, absolutně to mění Vaše sociální postavení ve společnosti. Možná se to zdá jako malichernost, ale pro někoho to může mít větší následky, než se může zdát. Od této chvíle nejste nemocní pracující, ale nepracující invalidní důchodce. Několikrát jsem se setkal s tím, že jsem ohledně svého sociálního statutu musel s pravdou ven. Nebylo mi to vůbec příjemné a nejednou mi někdo naznačil, že jsem vyžírka státu. Není to úplně běžné, ale stává se to. Člověku se na jednu stranu uleví od pracovního stresu a v době deprese neřeší, jak rychle se vrátí do práce. Na stranu druhou výčitky o vlastní postradatelnosti můžou přijít stejně tak.

Za mě osobně určitě zvažte (ideálně přímo s lékařem), jaký přínos pro Vás důchod může mít a o co tím přijdete. Není totiž všechno zlato co se třpytí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *