Sociální služba pro duševně nemocné – Fokus Labe

DSC_0396
Prodejna občerstvení – Fokus La Buž

Fokus Labe od roku 1992 poskytuje sociální služby jako sociální rehabilitace, realizuje chráněné bydlení či provozuje chráněné dílny jako přípravu na možné zaměstnání pro lidi s duševní poruchou.  V rámci “ Týdnů pro duševní zdraví“ otevřel na jeden den své brány široké veřejnosti. O tomto občanském sdružení jsem  slyšel hodně dobrého, a byl bych i jeho cílová skupina, kdybych to neměl bohužel tak daleko. Zvědavost mi nedala, a tak jsem zajel s jednou sociální pracovnicí mostecké organizace Kruh pomoci o.p.s. na den otevřených dveří do Ústí nad Labem podívat.

Fokus Labe, který jsem navštívil, se nachází v nových prostorách nedaleko centra města Ústí nad Labem. I přesto, že organizace je v těchto prostorách sotva měsíc, jsou prostory uzpůsobeny a vybaveny tak, jako by zde organizace sídlila odjakživa. Dostupnost je výborná, už proto, že na náměstí kde jezdí MHD, to je přibližně 500 metrů a vlakové nádraží není o moc dál. Jako mimoměstský jsem základnu organizace snadno našel, a tak soudím, že s tím obyvatelé Ústí nad Labem nemají vůbec žádný problém.

Při vchodu do budovy nás místo neosobních zvonků přivítal pán na vrátnici a zavolal sociální pracovnici, která se nás ujala. Sociální pracovnice nás provedla prostory budovy. V přízemí se nachází kavárna pro zaměstnance a klienty, která je poměrně velká a podle počtu pohybujících se klientů asi i hojně využívaná. No uznejte, káva z automatu za 6 Kč a servírka Vám čaj s dvěma cukry přinese za 3 Kč.  V prvním patře jsou kanceláře sociálních pracovnic a paní vedoucí, dále pak dílna pro sociální rehabilitaci. V níž bylo na stolech rozloženo několik rozdělaných obrázků. V nejvyšším patře se nachází zasedací místnost a kancelář samotné paní ředitelky.

Po prohlídce prostor jsme dostali chvilku času a možnost navštívení kavárny, kde jsme si dali již zmíněnou kávu a čaj. Po kávě jsme zamířili do zasedací místnosti. Spolu s námi dorazila i třída z praktické školy, pravděpodobně „děti“ 16 let a starší. Přednášení, vysvětlování a zodpovídání otázek se ujala samotná ředitelka Fokusu Labe. První z otázek byla, zda děti ví, co je to duševní nemoc. Krom ticha zaznělo, že cukrovka. Teď bych se již přesunul k tomu, co jsme se zde dozvěděli.

Fokus se specializuje pouze na duševní nemoci a to: schizofrenii, bipolární afektivní poruchu a těžké deprese. Mentální retardace nebo epilepsie jsou již mimo jejich rozsah, i když se o to v minulosti pokoušeli. Drogově závislým jsou schopni pomoci jen okrajově a to pokud je u nich hlavní problém jedna z výše uvedených duševních poruch, nikoliv drogy. Každý sociální pracovník organizace musí mít kurz psychiatrického minima.  Organizace nabízí více než desítku bytů chráněného bydlení a několik desítek chráněných pracovních míst ve svých provozovnách, a to na částečné (např. 3 hodiny 2x týdně) i plné úvazky. Jedná se především o šicí dílnu, kde se vyrábějí opravdu hezké plyšové hračky, dále pak obchůdek s potravinami v jedné z rušných ulic města a nakonec i kavárnu za kterou se rozhodně nemusí stydět.

Kavárna se nachází v kině Hraničář nedaleko hlavní budovy Fokusu Labe. Na chodbičce před vchodem do samotné kavárny nás zaujalo označení pánských a dámských záchodů, které jsme prostě museli vyfotit (foto pod článkem). Vstupní dveře od kavárny jsou hned naproti delšímu baru, kde je zázemí pro tři číšníky. Kavárnu bych označil za jednu z těch větších. V loňském roce jsem byl překvapen v teplické kavárně spadající pod Fokus Labe, jak je malá, tak zde to bylo přesně naopak. Pravděpodobně je tento podnik dost oblíben, protože v týdnu, kolem půl jedné byla více než polovina míst obsazena. Domů si z kavárny krom pocitu z požití dobré kávy či čerstvé oranžády můžete odnést i některé výrobky z šicí dílny této organizace. Také se zde nekouří. Takovou kavárnu bych si jako zákazník moc přál i v našem městě.

Naše putování po Fokusu Labe končí. Oba jsme nadšeni a za mě můžu říct, že pokud jste cílová skupina, určitě nemusíte mít strach váš Fokus kontaktovat. Jsou to profesionálové na svém místě.

Skončím několika fakty. Fokus – Sdružení pro péči o duševně nemocné, sdružuje 10 subjektů počínající názvem Fokus např. Fokus Labe, Fokus Praha, Fokus Liberec a další. Několik z těchto organizací má i pobočky v jiných městech než mají v názvu a to samozřejmě i Fokus Labe, který jsem navštívil. Fokus již pokrývá svými službami přibližně polovinu okresů v Čechách, bohužel výrazně horší je situace na Moravě.

[Best_Wordpress_Gallery id=“3″ gal_title=“Fokus Labe“]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *